Havalandırma Kanal Temizliği

Havalandırma Kanal Temizliği

Kirli Hava Kanallarının Olumsuz Etkileri

Bazı işyerleri, havalandırma kanallarında oluşan kirlilikten dolayı sistemi kullanamamakta veya hava üfleyen menfez kapaklarını kapatmaktadır. Ciddi bir yatırım ile inşa edilen havalandırma kanallarının bu sebep ile kullanım dışı kalması veya kanal içi kirliliği nedeni ile temiz hava alamaması iç ortamda çalışan kişilerin çalışma verimliliğini azaltmaktadır. Bu tür binalarda çalışan insanlarda özellikle pazartesi öğleden sonra başlayan ve Salı günü devam eden halsizlik, bıkkınlık, baş ağrısı gibi belirtiler gözlemlenmektedir. Kişilerin tatilden çıkıp işe başlamasından değil, temiz hava solunan hafta sonunu takip eden iş gününde yeterli temiz hava alamamasından kaynaklanmaktadır. Özellikle alerjik yapıda olan kişiler bu durumdan daha fazla etkilenmekte, alerjileri tetiklenmektedir. Bu durumun yol açtığı işgücü kaybının yanı sıra kanal içinde oluşan kirlilik kullanılan enerji miktarının yaklaşık %10-%20 arasında artmasına neden olmaktadır. Sağlık Bakanlığının 01?05?2001 yılında yayınladığı 2001-34 nolu ek genelge ile bildirimi zorunlu hastalık olarak belirlenen Lejyoner Hastalığının nedeni olan lejyonella bakterisi özellikle konaklama tesislerinin havalandırma kanallarında tespit edilmektedir. Genelgede bu bakterinin tespiti durumunda havalandırma sisteminin hemen durdurulması istenmektedir. Bu istemin gerekçesi kanal içinde oluşan toz tabakasının içinde, bakterinin yayılmaması için uygun zemin hazırlamasına müsaade edilmeden, gerekli önlemin alınmasıdır. Ancak yapılacak kanal temizliği ile bu bakterinin yaşam alanı ve yayılma kabiliyeti yok edilmektedir.

Hijyenin en yoğun olması gereken yerlerin başında hastaneler, özellikle ameliyathaneler ve yoğun bakım üniteleri gelir. Vücut direncinin en düşük olduğu yerlerde oluşabilecek bir bakterinin nelere yol açabileceğini tahmin etmek zor değildir. Özellikle ameliyathanelerde ve yoğun bakım ünitesinde meydana gelebilecek bu tür bir olay hastanın kaybı ile sonuçlanır.

Hastane enfeksiyonu olarak tanımlanan vakaların sebepleri ülkemizde tam olarak tanımlanamamıştır. Sadece Hepa filtre kullanılması ve bu filtrelerin periyodik bakımı %100 hijyen için yeterli olmamaktadır.


BU HİZMET İÇİN HEMEN TEKLİF AL

DİĞER HİZMETLERİMİZ